"Ақмола облысы Білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімінің Қабанбай батыр ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" КММ
КГУ «Общеобразовательная школа села Кабанбай батыр отдела образования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области"

Біз әлеуметтік желідеміз

ТАСЫМАЛДАУ

Құрметті ата-аналар! Құрметті балалар!
Қыркүйектен бастап. қазан айына дейін. "Қауіпсіз мектеп автобусы"республикалық акциясы өтуде. Бұл акцияның мақсаты: оқушыларды оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезінде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жол-көлік оқиғаларының алдын алу, оқушылар мен ата-аналар арасында кіші мектеп оқушыларының киімдері мен сөмкелерінде жарық шағылыстыратын элементтердің қажеттілігі туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстары.
Тәуліктің қараңғы уақыты ересектер үшін ғана емес, балалар үшін де өте қауіпті екені белгілі. Жарықтың болмауы немесе көрінбейтін жаяу жүргінші көбінесе көптеген жол-көлік оқиғаларына себеп болды, олар көбінесе нашар аяқталды. Балалардың киімінде Жарық шағылыстырғыштардың болуы ЖКО ықтималдығын азайтады. Шағылысатын элементтерді пайдалану Еуропа елдерінің тәжірибесінен жақсы нәтиже берді, өкінішке орай, түнде жүргізушілер жолдан өтіп бара жатқан адамды бірден байқай алмайды, әсіресе егер фаралардан басқа шамдар немесе басқа жарық көздері болмаса. Егер адамның киімінде шағылысатын элементтер болса, ол алыстан көрінеді, бұл жүргізушілердің міндетін айтарлықтай жеңілдетеді. Шағылыстырғыштардың тағы бір ерекшелігі-олар алыстан ғана емес, кез-келген ауа-райында, тіпті ауа-райында да байқалады. Жаңбыр, қар, нөсер немесе тұман болсын, бұл элементтер жүргізушіге көрінеді және егер жаяу жүргінші жолды кесіп өтуді шешсе, ол уақытында әрекет ете алады. Сондықтан бұл құрылғылар балалар мен жасөспірімдер үшін ғана емес, ересектер үшін де өте маңызды және қажет.
Элементтер түрлері
Жарық қайтарғыш элементтері бар ересектерге арналған киім мамандандырылған дүкендерде сатылады, бірақ ол арзан емес және оны күн сайын кию өте ыңғайлы емес. Балалар киіміне келетін болсақ, мұнда өндірушілер біздің балаларымызға шынымен қамқорлық жасады, және барлығы дерлік сыртқы киімдерді тек курткаларға, пальтоға немесе төменгі курткаларға ғана емес, сонымен қатар серуендеуге арналған шалбар мен су өткізбейтін шалбарға да шығарады.
Бірақ шағылысатын элементтердің болуын қамтамасыз етпейтін киім бар, бұл факт балаларға да, ересектерге де қатысты. Бұл элементтер болмаған жағдайда оларды өз қолыңызбен тігуге болады.
Қазіргі заманғы нарық шағылыстырғыштардың бірнеше түрлі нұсқаларын ұсынады. Олардың ішіндегі ең көп тарағандары-фликерлер, олар өз кезегінде әртүрлі..
Олар аударылған суреттердің бір түрі, тек олар судың көмегімен емес, үтіктің көмегімен бетіне қолданылады. Киімді киіп, ыстық Желімді темірмен үтіктеу жеткілікті, ол бірден қалаған затқа өтеді. Мұндай фликерлер ұзақ қызмет етеді және бірнеше жууға шыдай алады.
Ата-аналар міндетті түрде балаға жолда өзін қалай ұстау керектігін және оған жол жүру ережелерін үйрету керек. Ең алдымен, баланың жаяу жүргіншілерге жол ережелерін сақтау қаншалықты маңызды екенін түсінуі үшін өзіңіздің дұрыс мысалыңызды көрсетуіңіз керек.
Іс-шаралар жоспарына сәйкес, "Қауіпсіз автобус" республикалық акциясы аясында қыркүйек айында 1-11 сынып оқушыларымен ЖКО алдын алу бойынша нұсқаулықтар өткізілді. Қазан айында 1-5 сынып оқушыларымен балалар киімінде жарық шағылыстырғыш элементтерді пайдалану қажеттілігі туралы "жарқын бол" тақырыбында әңгімелер өткізілді. Бастауыш сынып оқушылары үшін "Мектепке қауіпсіз жол"атты сурет байқауы өткізілді. Үздік жұмыстар мектеп сайтына орналастырылды. 7-сынып оқушылары арасында ауыл көшелері мен жолдарында және қоғамдық көлікте жүріс-тұрыс ережелері туралы сынып сағаты өтті. Сондай-ақ акция барысында ата-аналармен "ТДТ алдын алу және бастауыш сынып оқушыларының киімдері мен сөмкелеріне жарық шағылыстыратын элементтердің қажеттілігі"тақырыбы бойынша нұсқаулықтар өткізілді.

Жаңартылған күні: 25.03.2022 12:30
Құрылған күні: 25.03.2022 12:30